فرآورده های بهداشتی و آرایشی
گواهینامه رضایتمندی مشتری ISO 10004:2012
از شرکت MOODY INTERNATIONAL انگلستان

بهترین شامپو مناسب مو خود را انتخاب کنیم؟

امروزه انواع شامپوها در بازار عرضه می شوند مانند شامپو پروتئینه، شامپو ویتامینه، شامپو تقویت کننده، شامپو ضد ریزش مو، شامپوهای گیاهی، شامپو برای موهای خشک و شامپو برای موهای چرب.  اینکه کدام یک برای موهای ما مناسب است سئوالی است که اکثر مردم از  خود می پرسند. برای پاسخ به این سئوال لازم است ابتدا با ترکیبات شامپوها آشنا شویم و سپس بر اساس ویژگی مو خود بهترین شامپو را انتخاب نماییم.    

 

 

 

1- ترکیبات شامپو ها:

شامپوها ترکیبی از آب، سورفکتانت ها، مواد کف ساز، اسانس، مواد نگهدارنده یا ضد باکتری، نرم کننده و حالت دهنده و افزودنی هایی نظیر پروتئین، ویتامین، عصاره های گیاهی و مواد ضد قارچ برای درمان شوره سر هستند.  بنابراین شامپو ترکیبی از مواد مصنوعی (سنتتیک) است. بنابراین در کنار اثرات مفیدی که در پاکی و نظافت مو دارند، مصرف زیاد آن می تواند اثرات مخرب بر جای بگذارد. هر چند استفاده از شامپوها در مقایسه با صابون های جامد که غالب ترکیبات آن از مواد طبیعی است به علت اثر پاک کنندگی ملایمی تری که دارد توصیه می شود.

 

 

2-اسیدیته شامپوها:

اسیدیته PH شامپوها بین قلیایی متوسط تا اسیدی سبک است. برای موهای آسیب دیده و خشک معمولا" شامپوهای قلیایی توصیه می شود و برای موهای معمولی شامپو با اسیدیته نزدیک خنثی و برای موهای چرب شامپو با اسیدیته اسیدی سبک استفاده می شود.    

 

3- انواع موها و طریقه شستشو آنها

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

موهای افراد معمولا به سه دسته موهای چرب، موهای عادی و موهای خشک تقسیم می شود. نوع مو مولود پوست سر می باشد و به میزان ترشح غدد چربی بستگی دارد. غدد چربی کمک می کنند که پوست ترک نخورد و قابلیت ارتجاعی داشته باشد. همان گونه که میزان مناسبی از چربی در سطح پوست لازم است، چربی زیاد باعث مسدود شدن روزنه های پوستی شده و تنفس پوستی را با مشکل مواجه می کند.

الف- طریقه شستشو موهای چرب: این موها را معمولا" یک روز در میان بدون ماساژ دادن با شامپو مخصوص موهای چرب باید شستشو داد و از برس زدن آن حتی المقدور اجتناب کرد. 

ب-طریقه شستشو موهای خشک: این موها را معمولا" دو روز در میان با ماساژ ملایم و با شامپو مخصوص موهای خشک باید شستشو داد و سپس به آرامی برس زد.

ج- طریق شستشو موهای عادی: این موها را معمولا" سه یا چهار روز یکبار می توان با شامپو معمولی شستشو داد.                   

توجه داشته باشید شامپو برای شستشو موهای شماست بنابراین از تماس مستقیم آن با پوست سرتان اجتناب کنید.  به همین علت توصیه می شود ابتدا موهای خود را خیس کنید، شامپو را در کف یک دست ریخته سپس دست دیگر را آغشته کنید و آنگاه به موهای خود بمالید. نکته مهم دیگری که باید هنگام شستشو موها رعایت شود آن است که از شستشو با آب داغ یا سرد که موجب شوک به پوست می شود، اجتناب کنیم.

 

4- برخی دیگر از انواع شامپوها :

الف- شامپوهای پروتئینه و ویتامینه : بهترین راه تغذیه ریشه مو از طریق خون و از طریق رگ های سطحی است. بنابراین توصیه می شود سعی شود تا برنامه غذایی خود را به گونه ای باشد که پروتئین و ویتامین به میزان کافی به بدن برسد.  هر چند امروزه انواع شامپوها با ویتامین خانواده B، Eو A و انواع پروتئین گندم و شیر و نظایر آن در بازار یافت می شود که استفاده از آنها نیز در سلامت پوست و مو بی اثر نیست. پروتئین ها به مو و سطح آسیب دیده می چسبند و سطح نابرابر مو را صاف می کنند. 

ب-شامپوهای گیاهی:  از زمان های قدیم برای شستشوی مو از گیاهانی نظیر سدر، بابونه، حنا و مورد استفاده می شده است. هر یک از این گیاهان علاوه بر خاصیت پاک کنندگی اثرات ضدعفونی کنندگی، ضد التهابی و حالت بخشیدن بر موها داشته اند. استفاده از عصاره این گیاهان در شامپو ها بر سلامت و بهداشت موها بی تاثیر نیست. اما نباید فراموش کنیم استفاده از عصاره های گیاهی دلیلی بر ارگانیک بودن این محصولات نیست.        

ج-شامپو ضد شوره : این شامپو با داشتن ترکیبات ضد قارچ عوامل تشکیل دهنده شوره سر را از بین می برد و در عین حال به دلیل دارا بودن ترکیبات تسکین بخش و مرطوب کننده موجب کاهش التهاب پوست سر و پوسته شدن آن می گردد.   

 

 

5-توصیه های برای خرید شامپو:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

الف- اغلب شامپوها اثر پاک کنندگی رضایت بخشی دارند. بنابراین لازم نیست برای به دست آوردن شامپو خوب، پول زیادی خرج کنید.

ب- هنگام خرید شامپو های داخلی دقت کنید که دارای علامت استاندارد ایران و شماره پروانه ساخت از وزارت بهداشت باشند.

ج- هنگام خرید شامپوهای خارجی دقت کنید که دارای مجوز واردات و تاییدیه وزارت بهداشت باشند. بهتر از این شامپوها را از داروخانه ها و یا فروشگاههای زنجیره ای تهیه نمایید.

د- شامپو شوینده ای مستعد آلودگی های میکروبی است بنابراین هنگام خرید از سالم بودن بطری اطمینان حاصل کنید. بعلاوه بعد از هر بار مصرف در بطری را محکم ببندید و آن را در جای خشک و خنک نگهداری کنید.

ه-معمولا" استفاده از شامپوهای حاوی نرم کننده توصیه نمی شود. بنابراین بهتر  است ابتدا از شامپو و سپس از نرم کننده استفاده شود. نرم کننده مو روی تار مو پوششی نامریی و ظریفی بر جا می گذارند که کوتیکول مو را صاف و جاهایی از کوتیکول مو را پر می کند.

 

 جمع  آوری و تالیف: گروه تحقیق و توسعه بارفتن